11/28/2012

PEANUT BUTTER JELLY TIME

white1

To describe this outfit I'd say everyday feminine simplicity. I went for this cute mint green tee from Peanut Butter Jelly Time that I bought during the last edition of Fashion Week Poland. When it comes to my pants and bag, both of these pieces are some of my all time favorites. I bought these jeans in Topshop exactly two years ago and since then I haven't found any pair to fit me better. And the bag is just a black leather statemant piece that goes with almost everything. If jou haven't already noticed I tend to have some style-swings. One day I can be girly and elegant and the next day transform into a tomboy. But that's what makes fashion so unique, isn't it?

Do opisania tego stroju użyłabym słów prosty, kobiecy, codzienny. Najważniejszą rzeczą, którą mam na sobie jest miętowy tiszert Peanut Butter Jelly Time, kupiony podczas ostatniej edycji polskiego fashion weeku. Jeśli chodzi o spodnie i torbę, są to jedne z ulubionych rzeczy w mojej szafie. Dżinsy kupiłam w Topshopie dokładnie dwa lata temu (miłość od pierwszego wejrzenia) i od tego czasu nie znalazłam żadnych, które by tak dobrze leżały. Jeśli jeszcze tego nie zauważyliście, zdarza mi się dość często ubierać się 'niekonsekwentnie'. Chodzi mi o to, że jednego dnia potrafię być bardzo dziewczęca, a nastepnego wyglądać jak chłopczyca. Choć to może oznaczać, że nie mam własnego stylu, to mnie wydaje się, że jest to jedna z rzeczy, która sprawia, że moda jest tak wyjątkowa. Mam rację?

white2 white3 white4
pics by Janek

wearing peanut butter jelly time tee, topshop jeand, h&m booties, amisu blazer, h&m necklace, intershoe bag

17 comments:

 1. fine style!!

  www.live-style20.blogspot.com

  new post !!

  ReplyDelete
 2. Nice boots! :*

  http://landing-in-fashion.blogspot.com/

  ReplyDelete
 3. I LIKE ..
  You have a good sense of style!.))
  ХХ

  ReplyDelete
 4. This look is great! Love the t-shirt and the necklace.

  www.ashleyudoh.blogspot.com

  ReplyDelete
 5. spodnie mi nie pasują tzn. koszulka do spodni.. wygląda troszkę bazarkowo. Wisior bardzo ładny, ale jakoś zawsze takie koszulki, srebro i dżinsy tego typu kojarzyły mi się z bazarkiem. Nie obrażając bazarków:) Może zamiast tego srebrnego wisiora jakiś mocno kolorowy naszyjnik, materiałowy?

  ReplyDelete
 6. amazing outfit honey :-) your blog is amazing! let us know if you would like to follow each other :-) lots and lots of love
  http://fromarmanitozurich.blogspot.ch

  ReplyDelete
 7. Great look hun! ilke your blog a lot!! Following you on GFC and Bloglovin and do follow back:) If u like we cld also follow on FB/twitter :)

  ReplyDelete
 8. Gorgeous look dear and great blog!
  Following you on Bloglovin! Hope you'll follow me back! <3

  ReplyDelete
 9. cute outfit!

  xoxo
  Kareena

  follow me @ http://madbrunette.blogspot.com/

  ReplyDelete
 10. gorgeous outfit! adore your style ever so much!

  lots of love from the c&p girls,
  the casper&pearl blog
  xx

  ReplyDelete
 11. oooj coś mi się wydaje, że będę do Ciebie zdecydowanie częściej wracać! :)

  ReplyDelete
 12. love your hair!
  Sabrina
  www.freakyfridayblog.com

  ReplyDelete